Avrupa’nın Bakışıyla Modern Türkiye

https://gkcbs.com - https://ebameb.com - https://efe19.com

Avrupa’nın Bakışıyla Modern Türkiye

Modern Türkiye, daha sonra Atatürk veya “Türklerin Babası” unvanıyla onurlandırılan ulusal kahraman Mustafa KEMAL tarafından mağlup Osmanlı İmparatorluğu’nun kalıntılarından 1923 yılında kuruldu. Liderliği altında, ülke radikal sosyal, yasal ve politik reformları kabul etti. Bir parti yönetiminin bir döneminden sonra, çok partili politikalarla yapılan bir deney, 1950’de muhalefetteki Demokrat Parti’nin seçim zaferine ve iktidarın barışçıl biçimde aktarılmasına yol açtı. O zamandan beri Türk siyasi partileri çoğaldı, ancak demokrasi istikrarsızlık dönemleri ve askeri darbeler (1960, 1971, 1980) tarafından kırıldı; bu da her durumda nihayetinde sivillere resmi siyasi gücün geri dönüşüyle ​​sonuçlandı. 1997’de ordu, o zamanki İslami yönetimin halkının “post-modern darbesi” olarak adlandırılan ouster’in mühendisliğine tekrar yardımcı oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir grubu tarafından Temmuz 2016’da başarısız bir darbe girişimi yapıldı.

Türkiye, adanın Yunanistan’ı ele geçirmesini önlemek için 1974’te Kıbrıs’a askeri müdahale etti ve o zamandan beri sadece Türkiye’nin tanıdığı “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” ne patron devlet olarak hareket etti. ABD tarafından atanmış bir terör örgütü olan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) tarafından 1984’te başlayan ayrılıkçı bir isyan, Türk güvenlik güçlerinin dikkatini uzun süre domine etti ve 40.000’den fazla can aldı. 2013 yılında Türk Hükümeti ve PKK, şiddeti sona erdirmeye yönelik müzakereler gerçekleştirmiş, ancak 2015 yılında yoğun çatışmalar başlamıştır. Türkiye 1945’te BM’ye katılmış ve 1952’de NATO üyesi olmuştur. 1963’te Türkiye Avrupa Topluluğunun yardımcı üyesi oldu; AB ile üyelik müzakerelerine 2005 yılında başladı. Son on yılda, ekonomik reformlar ve bazı siyasi reformlarla birlikte, son yıllarda ekonomik büyüme yavaşlasa da, büyüyen bir ekonomiye katkıda bulundu.

2015’ten 2016’ya kadar devam eden Türkiye, Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin ağırlıklı olarak Kürt güneydoğu bölgesinde büyük saldırılar da dahil olmak üzere terör şiddetinde bir artışa tanık oldu. 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin unsurları, yaygın halk direnişinin ardından nihayetinde başarısız olan bir darbe girişiminde bulundu. Türk vatandaşları darbe güçleriyle yüzleşmek için toplu olarak sokaklara döküldüğünde 240’dan fazla insan öldü ve 2.000’den fazla kişi yaralandı. Hükümet, Fethullah Gülen milletlerarası dini ve sosyal hareketinin (“Hizmet”) takipçilerini başarısız darbeyi kışkırttığı iddiasıyla suçladı ve hareketin takipçilerini terörist ilan etti. Darbe girişiminden bu yana, Türk Hükümeti yetkilileri, Gülen’in hareketiyle bağlantılı oldukları iddiasıyla 130.000’den fazla güvenlik personelini, gazeteciyi, hakimi, akademisyeni ve memuru tutukladı, askıya aldı veya görevden aldı. Başarısız darbe sonrasında Türk Hükümeti, Temmuz 2016’dan Temmuz 2018’e kadar Olağanüstü Hal ilan etti. Türk Hükümeti, 16 Nisan 2017’de, seçmenlerin Türkiye’yi parlamentodan başkanlık sistemine dönüştüren anayasa değişikliklerini onayladığı bir referandum gerçekleştirdi. Değişiklikler Haziran 2018’deki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ardından tamamen yürürlüğe girdi.

Feyzi Nursal ÖZBEY

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 2003 yılı mezunudur. Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir Anadolu Lisesinde Coğrafya Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Bilgi paylaşma , eğitim-öğretim sürecine katkı sağlama adına açılmış aynı zaman da eğlence amaçlı kurulmuş bir sitedir.

FEYZİ NURSAL ÖZBEY